|
Detta uppdrag är redan tillsatt Premier Field Engineer - SQL
Microsoft grundades 1975 av Bill Gates och Paul Allen. Huvudkontoret ligger i Redmond, Washington, USA. Företaget finns representerat i över 102 länder och regioner med drygt 76 000 anställda. Det finns få regioner i världen där användandet av persondatorer och Internet är så stort som i Sverige. Därför är Sverige sedan länge en viktig marknad för Microsoft. I Sverige bedriver Microsoft ett stort antal samarbetsprojekt med företag, myndigheter och organisationer. Några exempel är certifiering av experter på Microsofts programvara i samarbete med landets högskolor och utbildningsföretag, samt sponsring av IT-projekt för olika grupper i samhället. Idag arbetar drygt 460 personer på Microsoft AB som ligger i Kista, strax norr om Stockholm. Vill du läsa mer om Microsoft kan du gå in på www.microsoft.se
Microsoft söker nu en Premier Field Engineer SQL för placering i Stockholm . Ditt arbetsfällt blir EMEA med tyngdpunkt på norden. Microsoft satsar mycket på sin personal och för rätt person finns det stora utvecklingsmöjligheter.
Arbetsuppgifter: Ditt arbete handlar till stor del om att proaktivt på plats ute hos kund se till att några av Microsofts viktigaste kunder har en väl fungerande IT-miljö och problemfri drift. Det innebär bl.a. hälsocheck på företagens system och utbildning av användare likaväl som ren felsökning och påföljande åtgärder. Tjänsten ingår i en EMEA-organisation och du får vara beredd på många resdagar, framför allt i norden.
Vi söker dig med följande kvalifikationer: • Senior profil med flera års vana som konsult • Några års vana från SQL server • Någon form av certifiering som t.ex MCSE or MCDBA • Pedagogisk, anpassningsbar, ansvarstagande, flexibel och ödmjuk. Har du erfarenhet från arbete i olika länder är det en merit. • Mycket god engelska i tal och skrift är ett krav • Fri att resa och innehar körkort för bil • Som person krävs att du har en konsultprofil med allt vad det innebär av integritet, serviceminded mm. • Har du en akademisk examen är det en fördel men det är inget krav • Då Microsoft arbetar för en jämnare könsfördelning ser vi gärna kvinnliga sökande
Önskas ytterligare information är du välkommen att ta kontakt med vår rekryteringspartner K2 Search AB, Magnus Rude 08-642 86 06. Ansökningar och kontakter med K2 Search behandlas konfidentiellt. Vi vill ha din ansökan snarast!
|