|
Detta uppdrag är redan tillsatt Försäljningschef Västra Sverige
TACs kunskaper sträcker sig ända tillbaka till 1925, och idag är TAC ett globalt marknadsledande företag som fokuserar på utveckling, tillverkning och marknadsföring av reglersystem för fastigheter – för komfort, säkerhet och intelligenta funktioner. Våra lösningar förbättrar inomhusmiljön, behörighets-kontrollen och säkerheten, sparar energi och sänker driftkostnaderna – alla dessa faktorer påverkar hur effektivt byggnaden kan drivas. TAC omsätter 15 miljarder SEK, är 8000 anställda i mer än 80 länder. TAC Svenska AB har 420 anställda på 35 orter i Sverige och omsätter 800MSEK. Läs mer på www.tac.com
Din roll som försäljningschef innebär framförallt att driva och utveckla den lokala försäljningen av TACs produkter och tjänster gentemot fastighetsmarknaden i västra Sverige. Det innebär ett stort eget försäljningsansvar och till att börja med har man ytterligare en säljare till sin hjälp. Försäljningschefen rapporterar till affärsområdeschefen men ingår också i det nationella försäljningsteamet.
Försäljningen sker främst mot fastighetsägare, konsulter och föreskrivande led genom operativa marknadsaktiviteter såsom öppet hus, kampanjer och andra kundevent. Rollen innebär ett stort eget säljansvar med uppsökande försäljning och hantering av större kunder men även att implementera en utåtriktad säljkultur i företaget. Försäljningschefen kommer att ingå i ledningsgruppen för Affärsområde Väst och vara en strategisk roll i affärsområdets aggressiva tillväxtplaner.
Vi erbjuder Detta är en omväxlande tjänst i ett stort företag med produkter i teknisk framkant. TACs erbjudande till marknaden inom miljö och säkerhet är högst aktuella samhällsfrågor. Företagskulturen kännetecknas av en prestigelös, öppen och trivsam atmosfär och det erbjuds enorma möjligheter för en karriär både i Sverige och internationellt inom TAC eller dess ägare, tyska Schneider Electric.
Kvalifikationer • Erfarenhet av lösningsförsäljning med förhandlingsvana på ledningsnivå och goda säljresultat. • Ledarerfarenhet där du har drivit större affärer/projekt. • Tillräckliga ekonomiska kunskaper för att läsa en budget och en resultaträkning. • Akademisk examen inom ekonomi eller teknik.
Egenskaper • Strategisk förståelse för kvalificerad försäljning samt en vilja att göra affärer. • Social och kommunikativ • Stark drivkraft. • En god ledare • Strukturerad
Önskas ytterligare information om tjänsten är du välkommen att ta kontakt med Lisa Mastalir på K2 Search AB, tel. 0763-077251. Alla ansökningar och kontakter behandlas konfidentiellt. Vi vill ha din ansökan snarast, urval sker löpande. Ansök tjänsten på www.k2search.se
|