Vxl: +46(0)10-214 66 46
Uppdrag
Detta uppdrag har blivit tillsatt! Se fler aktuella uppdrag här!

Vice President Material Handling

vice president material handling

piab är ett exportinriktat iso 9001- och iso 14001–certifierat högteknologiföretag, som utvecklar, tillverkar och marknadsför egna produkter inom området industriell vakuumteknik. Komponenterna används främst inom områden som materialhantering och automation i flera branscher. Lång erfarenhet, produktutveckling och hög kvalitet i alla led innebär att piab idag räknas till ett av världens ledande företag inom vakuumteknik. Produkterna marknadsförs i hela världen av koncernägda bolag samt självständiga distributörer. Piabs huvudkontor ligger i täby, hägernäs strand. Globalt är vi ca 270 anställda, varav ca 50 anställda i sverige.

I rollen som vice president ansvarar du för ett av två affärsområden. Dina arbetsuppgifter inkluderar ägande av produktportföljen för området material handling, dvs att med hjälp av vakuumtekniska produkter förflytta löst material; t ex mat och läkemedel inom processindustrin. Affärsområdet material handling omsätter ca 150 miljoner kronor per år och har verksamheter i ett flertal länder. Försäljningen sker till största del via en global säljkår (ledda av regionscheferna) på ca 100 personer där du genom regelbundna besök, supportar och stöttar säljarna för att uppnå sina mål.

På det strategiska planet äger, utvecklar och genomför du en go-to marketstrategi för regionerna och de olika kundsegmenten. Du säkerställer att lämpligt produktsortiment finns tillgängligt för de olika regionerna. Du ansvarar även för att säljarna har den information om produkterna de behöver för ökad försäljning. Du följer upp noggrant och mäts på omsättning och försäljningsmål. I denna roll ingår en hel del längre resor med övernattningar över hela världen.

vi erbjuder
piab är ett världsledande företag som kännetecknas av en mycket familjär stämning och snabbt beslutsfattande. Medarbetarna är stolta över de produkter man säljer och för att trivas bör man tycka om teknik och ha en vilja och förståelse för kundens användarnytta. Kontoret ligger naturskönt i täby utanför stockholm.

kvalifikationer
• erfarenhet av internationell verksamhet, viktigt att förstå olika kulturer och marknader
• erfarenhet av någon form av teknisk försäljning via kanaler/distributör
• intresse och förståelse för att tolka rapporter och hantera kalkyler
• stor vana att inspirera, leda och utveckla andra att lyckas nå sina säljmål
• flytande engelska

meriterande
• gärna bakgrund från vakuum eller vakuumrelaterad industri
• drivit en förändring som inneburit en varaktig förändring

egenskaper
• affärsorienterad
• driven, målmedveten
• analytisk
• pedagogisk
• social, empatisk

Vi hjälper er med en snabb tillsättning av en erfaren interimschef, utifrån era behov och önskemål . Läs mer

id611