Atlet är ett globalt företag som via egna dotterbolag och distributörer finns i 47 länder.
Vi har en helhetssyn på kundens lagerhantering och vår affär kompletteras av allt från lager- och flödesanalyser till service, utbildning och säkerhetsinspektioner.
vår bransch – logistik – befinner sig i en dynamisk och utmanande utveckling. Omsättningen är 1700 msek och vi är ca 1000 anställda i koncernen. I sverige är man ca 140 anställda och omsätter 300 msek.
Vi erbjuder
tjänsten innebär stora möjligheter att vara med och utveckla en vida spridd och spännande organisation. Det är en fri roll med tydliga riktlinjer. Atlet är ett företag med starkt varumärke och en organisation med mycket god stämning bland personalen. Atlet kännetecknas av en öppen, prestigelös och välkomnande atmosfär.
Kvalifikationer
• gedigen ledarerfarenhet och vana vid att leda andra chefer på distans
• god förhandlingsvana med erfarenhet från försäljning och marknadsföring
• erfarenhet från fältserviceorganisation och reservdelhantering
• god ekonomisk och teknisk förståelse
• goda kunskaper i engelska är ett krav
• troligen har du civilingenjörsexamen eller motsvarande teoretisk kompetens
Egenskaper
• orädd och beslutsam med förmåga att ta snabba beslut
• nytänkande och visionär, ser det som självklart att driva ständig förbättring av verksamheten
• strategisk förståelse för kvalificerad försäljning samt en vilja att göra affärer
• lyhörd och ödmjuk inför befintlig verksamhet
• positiv och entusiasmerande
Vi hjälper er med en snabb tillsättning av en erfaren interimschef, utifrån era behov och önskemål . Läs mer