Oax står för open adexchange och det är ett nystartat bolag inom bink. Oax erbjuder en lösning där annonsörernas textannonser exponeras utifrån besökarnas val av artiklar som de läser på webben. Med sin nya lösning utmanar nu bink eniro och google på sökordsmarknadsföring.
Bink verkar inom den digitala mediemarknaden. Bink gör annonsfinansierade webbar lönsamma genom att effektivisera de tekniska lösningarna samtidigt som de ökar annonsintäkterna genom att hela tiden förbättra annonsstyrningen och analysen. Bink är ett helägt bolag inom bonnier-koncernen.
Vi erbjuder
en stark produkt på sveriges största annonsnätverk där din insats får en viktig påverkan i produktens framgång. Oax och bink erbjuder en händelserik miljö där kulturen präglas av öppenhet, professionalism och engagemang. För att trivas här är du flexibel och uppskattar variation i vardagen.
Kvalifikationer
• minst två års erfarenhet av besöksförsäljning mot mediebyråer
• dokumenterat framgångsrik egen försäljning
• kunskap om sökordsmarknadsföring är starkt meriterande
Egenskaper
• driven doer som tar egna initiativ
• affärsorienterad
• pedagogisk
• prestigelös
K2 Search AB arbetar även internationellt genom rekryteringsnätverket CFR Global Executive Search med representation i över 40 länder. Läs mer